13 listopada 2016 roku odbyły się gminne obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:30 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej została odprawiona msza święta. Na mszy zgromadziły się władze samorządowe, mieszkańcy, nie zabrakło pocztów sztandarowych z jednostek OSP jak i szkół terenu gminy Szerzyny. Podczas przemarszu na czele prowadził poczet sztandarowy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się przed „pomnik poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz ofiary pacyfikacji Czermnej”, gdzie wartę honorową wystawił 5. Batalion Strzelców Podhalańskich.

Strażacy naszej jednostki zajęli się zabezpieczeniem drogi podczas przemarszu, reprezentacja druhów złożyła wieniec natomiast delegacja MDP złożyła znicza pod pomnikiem. Niemożna zapomnieć o poczcie sztandarowym, który reprezentował naszą jednostkę podczas uroczystości.